Jeste li već čuli za mjere zaštite od poskupljenja? S inflacijom na tržištu i uvođenjem eura, cijene u Hrvatskoj drastično se mijenjaju. I javni i privatni subjekti osjetit će promjene na svojim bankovnim računima. U sljedećem blogu dijelimo pregled mjera na koje možete obratiti pozornost u narednim mjesecima.
Odabrane mjere zaštite od poskupljenja
Ograničenje cijena električne energije
Za javni i neprofitni sektor jeftinija električna energija osigurana je na razini univerzalne usluge za kućanstva s prosječnom cijenom od 62 €/MWH. Za sva poduzeća koja potroše do 250.000 kWh električne energije svakih 6 mjeseci naplaćivat će se 0.5295 kn/kWh, a za potrošnju iznad 250.000 kWh cijena je 1.356210 HRK/kWh.
Ublažavanje rasta cijene plina
Hrvatska je pripremila rješenje na razini Europske unije, gdje je predložila ograničenje veleprodajnih cijena plina. Naime, zbog utjecaja cijene plina na proizvodnju električne energije imamo nekontrolirano povećanje cijena na burzama. Zato je vlada donijela odluku o cijenama goriva kako bi zaštitila građane i male distributere naftnih derivata.
Ograničenje cijena toplinske energije
Jedinična cijena toplinske energije ostaje nepromijenjena za sve toplinske sustave u sezoni grijanja 2022./2023. To utječe na kućanstva i poduzetnike. Cijena po kWh ne mijenja se u centralnim i zatvorenim sustavima grijanja.
Poticanje zelene tranzicije
Pripremljena su bespovratna sredstva za prijelaz na energetski učinkovito gospodarstvo. Za male i srednje poduzetnike predviđeni su iznosi bespovratnih sredstava od 750.000 do 7.5 milijuna kuna, a za srednje poduzetnike od 2 do 35 milijuna kuna.
Mjere za zaposlene osobe
U blogu Porezi u Republici Hrvatskoj, već smo objasnili kako taj sustav funkcionira u Hrvatskoj. Došlo je i do poreznih olakšica koje otvaraju prostor poduzetnicima za stimuliranje zaposlenika kroz povećanje neoporezivih primitaka kao:
- prigodne nagrade za 66,67%
- novčane nagrade za rezultate rada za 50%
- dar za dijete u naravi i dar do 15 godina za 66,67%
- naknada za ishranu zaposlenika 20%
- naknada za korištenje osobnog automobila u službene svrhe 50%
- budući umirovljenici kojima se neoporezivi dohodak povećava za 25%.
Podrška tvrtkama u teškoćama
Uz mjere koje izravno utječu na ublažavanje energetske krize, Hrvatska banka za obnovu i razvitak osigurala je 3.8 milijardi kuna za poduzetnike u poteškoćama. Uključuje subvencionirane kamatne stope od 0.5 % godišnje i rokove otplate do 5 godina.
Ublažite povećanje troškova života
Sve ove mjere mogu pomoći vašem poslovanju da teče glatko. Međutim, ne zaboravite redovito provjeravati svoje troškove i biti sigurni da su u skladu s vašim proračunom. Ako vam je potrebno više informacija o nadolazećim promjenama na tržištu, pogledajte naše druge blogove. U slučaju da vam je potrebno poslovno savjetovanje ili pomoć u pokretanju tvrtke, kontaktirajte nas putem maila info@virtual-office.hr